Bir Numaralı Ticaret Kuralı – Forex ticaret eğitimi

Bir Numaralı Ticaret Kuralı


Finansal piyasalarda yıllarca öğrendiğim bir şey varsa, asla kaybedilen bir pozisyona katılmaz. Bu, asla kaybedilen bir uzun pozisyonu “ortalama aşağı” veya kaybedilen bir kısa pozisyonu “ortalama yukarı” anlamına gelir. Bu kaldıraç kullanırken daha da önemlidir. “İlk kaybınız en iyi zararınızdır” diyen çok iyi bilinen bir deyim var. Bunun anlamı, büyük bir zararı yitiren bir zararın daha büyük, hatta daha da kötüsü zararı olmadan önce küçük bir zarar alarak en iyi şekilde hizmet edilmesidir. ticaret sermayeniz. Bu büyük işlem hatasını önlemek için, öncelikle trader’ların neden kaybedenlere eklediklerini, trader’ların neden bunu yapmaması gerektiğini ve bunun olmasını engellemek için ne yapabileceklerini anlamamız gerekir.
Yatırımcıların Kaybedilen Pozisyonlara Neden Katmaları

Yatırımcılar sadece iki nedenden dolayı pozisyonlarını kaybediyorlar. Ya piyasada yanlış olmak istemezler ya da ticarette para kaybetmek istemezler. Bazen her ikisinin bir birleşimidir. Hangisi olursa olsun, tüccarların kendilerine karşı duran pozisyonlarda kalmasına neden olur.

Yatırımcılar para kaybederken, kaybedilen pozisyona katılırlarsa pozisyonun ortalama maliyetini düşürebileceklerini düşünüyorlar. Örneğin, bir yatırımcının kısa Ham Petrol olmak istediğini ve 75.00 dolardan 1 kişi Ham Petrol sattığını varsayalım. Ham petrol şu an 80 $ seviyesinde işlem görüyor ve trader ham petrolde (5000 $) 5 $ düştü. Tüccar daha sonra 80 $ ‘dan bir ilave 2. ham petrol teması kısa satmaya karar verir. Ortalama kısa pozisyon 77.50 dolar (ortalama 80 dolar ve 75 dolar).

Şimdi tüccar Ham Petrolü sadece 75,00 $ yerine 77,50 $ seviyesinden kırmak için kendi lehine 2,50 $ kazanmasını istiyor. Ancak, Ham Petrol 80.00 $ ‘ı geçen tüccarlara karşı geldiğinde, bir varil iki katına kadar sayar, mevcut sermayeyi iki katına çıkarır. Sorunları daha kötü hale getirmek için, bir yönde eğilimli olan pazarlar, bu yönde eğilimi sürdürmeye devam eder.
Yatırımcıların Neden Kaybeden Bir Pozisyona Eklenmemeleri

Bir tüccar kaybetme pozisyonundayken, pazar ona yanlış olduğunu söylüyor. Pazar, psikolojik, teknik ve temel bilgilerin toplamıdır. Piyasa, tüm yatırımcı bilgilerinin ve piyasa görüşlerinin toplamıdır. Kurumsal para, egemen servet fonları, riskten korunma fonu yöneticileri, fon izleme eğilimi, ticari riskten korunma faizi ve büyük veya küçük her diğer katılımcıyı içerir.

Bir tüccar, pazarın yanlış olduğunu söyledikten sonra kaybedilen bir pozisyonda kalmaya devam ederse, tüccar temelde haklı olduğunu söylüyor ve toplu toplam veya piyasanın geri kalanı yanlış. Başka bir deyişle, küresel fikir birliği tüccar dünyanın yuvarlak olduğunu söylerken tüccar dünyanın düz olduğunu söylüyor. Bu neredeyse her zaman daha büyük kayıplara yol açacaktır. Boğa piyasaları yükseliş eğilimi gösterirken, piyasalar yükseliş eğilimi gösterir. Eğilimin değiştirilmesi için o pazarda ortaya çıkması önemli ölçüde temel veya teknik bir şey gerektirir.

Sadece tüccar yanlış 75 $ ‘a ham kısa devre yapmakla kalmıyor, aynı zamanda piyasayı 80 $’ a tekrar kısmaktan iki kat daha yanlış. Kaybetme pozisyonuna eklemeye devam ederse, kayıplar katlanarak artmaktadır. Artı, şimdi kötü bir ticarette kaldıraç oranını iki katına çıkardı. Öte yandan, eğer tüccar ham petrol pozisyonunda 1 veya 2 dolarlık bir stop yapmış olsaydı, zararını kaybederdi ve bu işlemi gerçekleştirirdi. Daha büyük kayıplar yaratmak ve kaybedilen bir ticarette diğer fırsatların devam etmesine izin vermek yerine, hatalı olduğunu kabul edip bir sonraki fırsata geçebilirdi.
Bir saniye bekleyin, “Ortalama” düştüm ve para kazandım!

Eğer daha önce kaybedilen pozisyonların ortalamasını düşürdüyseniz, sizin lehinize çalışmış olabilir. Sorun şu ki, sizin lehinize çalışmazsa, hesabınızı mahvedeceksiniz. Her zaman “ortalamaya düştün” ve başarılı olursanız, ticaret ölümünü aldatıyorsunuzdur. Neredeyse Rus ruleti oyununa benziyor. Sadece bir kez biter ve bittiğinde biter.
“Piyasalar Solventden Kalanlardan Daha Uzun Süre İrrasyonel Olabilir” – John Maynard Keynes

Kaldıraçlı alım satım söz konusu olduğunda, hiçbir zaman daha doğru sözler olmadı. Girdikleri fiyata “geri dönene kadar” pozisyonlarını kaybetmeye devam etmek isteyen tüccarlar bunun gerçekleşeceğini asla göremeyebilir. 10 bin dolara yaklaşan bir işlemcinin 75.00 dolara 1 ham kısa vadeli işlem yapan bir tüccar, hesap sıfıra düşmeden önce sadece 10 dolara sahip. Çoğu kişi, hiçbir zaman bir pozisyonun kendilerine karşı çıkmasına asla izin vermeyeceklerini düşünüyor, ancak bu gerçekleşiyor ve piyasanın 85 dolara çıkmadan önce 75 dolara geri döneceğine dair hiçbir güvence yok, bu da tüccarın pozisyonu çok büyük bir şekilde tasfiye etmesine neden oluyor kaybı.
ÇÖZÜM

Basit çözüm asla kaybetme pozisyonuna eklememektir. Ancak deneyimli bir broker, analist, ticaret bültenleri yayıncısı ve bireysel bir tüccar olarak, bunun daha kolay olduğunu söyledi. Kaybetme pozisyonlarına eklemeyi bırakmanıza yardımcı olmak için geçmeniz gereken birkaç kural.
Normal Ticaret Aralıklarının Dışında Durur

Bir pozisyona girerken, tüccarlar pozisyonlarına kendi lehlerine çalışmak için yeterli yer vermeleri gerekir, ancak piyasa kararlı bir şekilde hareket ederse durmaları gerekir.onları ainst. Bir salınım veya pozisyon tüccarı için bu, en son işlem alanlarının hemen dışında durmak anlamına gelir. Bir önceki günün en düşük / en yüksek, geçen hafta veya piyasaların doğal destek ve direnç çizgilerinin hemen dışında olabilir. Yatırımcıların ticarete girmeden ÖNCE bu risk parametresini tanımlamaları gerekir. Yatırımcıların riskin ne olduğunu bilmeleri ve piyasanın yönü konusunda yanlıĢ olmaları durumunda risk konusunda rahat olduklarından emin olmaları gerekir.
Zihinsel Netlik ancak Kaybeden Pozisyondan Çıktıktan Sonra Yapılabilir

Bir tüccar kaybetme pozisyonundayken ve piyasa onlara karşı durmaya devam ettiğinde, duruma düz bir kafa ve net bir zihinle yaklaşmak çok zordur. Para kaybetme korkusu ticaret psikolojisinde en büyük faktör olabilir. Yatırımcıların bir şeyleri irrasyonel görmelerine neden olur, çünkü zarar vermemek için mümkün olan her şeyi yaparlar. Bu, zayıf karar verme ve kötü muhakeme yol açar. Bu nedenle, piyasaya girmeden ve buna bağlı kalmadan önce stop loss parametrelerini tanımlamak çok önemlidir.

Ne yazık ki, bazen tüccarlar durmadan işlem yapabilir veya pozisyonun onlara karşı çok fazla koşmasına izin verebilir. Mümkünse, bulunduğu yer yerine düz olduğunuzu hayal etmeye çalışın. Öyleyse kendinize sorun, eğer düz olsaydınız tekrar pozisyona girer misiniz? Değilse, çıkmanız ve hızlı bir şekilde çıkmanız gerekir. Eğer tüccar ne yapacağını dürüstçe söyleyemiyorsa veya durumdan ayrılmıyorsa, yapılacak en iyi şey çıkmaktır. Kaybeden çıkmak stresi azaltır ve tüccarın işlere seviye başı ile yaklaşmasını sağlar. Tüccar pozisyondan çıktıktan sonra, doğru hareket olduğunu hissederse her zaman geri dönebilir. Bazı tüccarlar bu yöntemi sevmiyor çünkü dışarı çıkmak ve geri dönmek için ekstra komisyon harcamak istemiyorlar. Ancak, kaybedilen bir pozisyondan çıkmanın netliği, ekstra işlem maliyetlerine kıyasla paha biçilmezdir. Binlerce risk altında iken birkaç dolar için endişelenmeyin.
Yanlış Olduğunda Kabul Etmeli ve Kaybına Sahip Olmalısınız

Sizi kabul edememek yanlıştır ve zarara uğramak başarılı bir ticaret yolculuğunun ilk adımıdır. Ticarette kimse mükemmel değildir. Küçük bir kayıp almak, ticarette küçük bir zaferdir. Kazanan esnaf küçük bir kayıp için kaybedenler çalıştırmak ve çıkmasına izin verebilmek her şeyden ibarettir. Ancak, büyük kayıplar alırsanız kazananları alamazsınız.

Yanlış olması sorun değil. Aslında, yanlış olmak harika. Niye ya? Çünkü yanılıyor olamazsanız, piyasalar konusunda asla haklı çıkmayacaksınız. Ticaret risk almak ve riski yönetmekle ilgilidir. Kendisine karşı erken giden bir pozisyondan çıkabilen tüccar, bir sonraki fırsatta büyük kazanma şansı veriyor.
En İyi Yatırımcılar Kazanan Pozisyonlara Eklenir ve Kazançları Korumak İçin Kullanımları Durdurur

Gördüğüm en başarılı tüccarlar kaybedenlerini sadece hızlı bir şekilde kesmekle kalmadı, aynı zamanda kazananlarının koşmalarına ve lehine ilerlerken ekleme yapmalarına izin verdiler. Asla kaybedenlerin ortalamasını almazlar, ancak kesinlikle kazananlar üzerinde ortalama yapacaklardır. Bazıları çoklu lotlarla işlem yapmak istemese de, kavramın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kazanan bir pozisyonunuz olduğunda, pazar size doğru olduğunuzu söylüyor. Pazardaki tüm bilgilerin toplu toplamı sizinle tam bir uyum içerisindedir. Bu, hesabınızı fazla kullanmadan kullanabileceğiniz sermayeye sahipseniz başka bir lotu eklemek için mükemmel bir zamandır.

Bazı trader’lar, yüksek fiyatlara katlanmak istememektedir çünkü dolar maliyet ortalamasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte, tüccarların fark etmesi gereken şey, yüksek işlem gören piyasaların daha yüksek bir eğilim göstermesi ve bunun tersi de ayı piyasaları için geçerli. Kendinizi büyük bir kazanan ticarette bulursanız ve bunun neden durması gerektiğinin bir nedenini göremiyorsanız, bu eklemek için harika bir zamandır. Ticarete gelince, yüksek satın almak ve daha yüksek satmak ya da düşük satmak ve daha düşük satın almak istiyorsunuz. Taban ve üstleri toplama işinde değiliz. Bu işlem başarısızlığına giden tek yönlü bir bilet.

Başarılı tüccarlar da durak kullanır. Piyasa lehine hareket ettikçe, durmalarını makul bir destek seviyesinin altında olduğunu düşündükleri yere taşıyorlar. Durdurulursa alacakları zarar veya karlar konusunda rahatlar. Piyasanın onlara doğru ya da yanlış olup olmadığını söylemelerine izin verdiler ve pazarın kararını kabul ettiler!
En Çok İhtiyacınız Varsa Size Yardımcı Olabilecek Bir Komisyoncu Bulun

Kaybetme pozisyonlarına ekleme konusunda zorluk çekiyorsanız, komisyoncunuzla bunun hakkında konuşmanız gerekir. Ne olursa olsun, kendi kendini yöneten bir çevrimiçi tüccar veya aracı destekli iseniz, komisyoncunuzla konuşmanız gerekir. Mevcut işlem düzenlemeniz ile bir broker erişiminiz yoksa, kendi kendine yönetilen bir çevrimiçi tüccar mı yoksa broker destekli bir tüccar mı olduğunuzdan bağımsız olarak bir taneye erişmenizi sağlayacak bir firma bulmayı düşünün.

Makris Trading’de Kıdemli Broker olarak, ilk elden tecrübenizden, işlemlerinizi başarmaya ilgi duyan biriyle bu durumlarda çalışmanın ne kadar önemli olduğunu size dürüstçe söyleyebilirim. Bazen değerli sunabilirizkaybetme pozisyonlarına ekleme yapmama konusunda tavsiye. Bazen tüccarın ticaret hakkında konuşması, bir kişinin psikologuna problemlerini anlatması gibi yardımcı olur. Sonunda, sadece durumu başka bir insana sesli olarak ileterek yapılması gerekenleri belirleyen tüccardır. Her iki durumda da, savaş sırasında yanınızdaki yabancı otlarda eğitimli bir uzmana sahip olmak, en zorlu işlem döneminizde büyük bir fark yaratabilir ve bir daha asla o yere geri dönmediğinizden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Recent Content

link to Yeni vadeli işlem endeksi dolar para sepetine karşı izler

Yeni vadeli işlem endeksi dolar para sepetine karşı izler

CME Group ve Dow Jones Endeksleri Salı günü, yeni bir endeksin Dow Jones CME FX $ INDEX adında yeni bir endeks piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Endeks, diğer altı uluslararası para birimi sepetine kıyasla doların değerini temsil ediyor: Avustralya doları, Kanada doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve İsviçre Frangı. Dow Jones Indexes’ten Albert A. Petronella, “Bu […]
link to Vadeli İşlemlere İlişkin 6 Sıradışı Risk Yönetimi İpuçları

Vadeli İşlemlere İlişkin 6 Sıradışı Risk Yönetimi İpuçları

Bu makalede, altı risk yönetimi yöntemini tartışacağım. Yatırımcılar normalde göz önünde bulundurmayabilir ancak vadeli işlemler piyasasında işlem yaparken aktif olarak pratik yapmalılar. Birinin riskini doğru bir şekilde yönetmek, kendi içinde ciddi kazanç elde etmeyebilir, ancak benim deneyimime göre, kısa vadeli alım satım işlemlerinin piyasalarda kısa vadeli katılım ile sonuçlanmamasını sağlar. Gerçekçi ol. İşlem hesabınızın boyutunu […]