Vadeli İşlem Seçenekleri: Delta Tarafsız Ticaret Stratejisi Kullanma – Forex ticaret eğitimi

Vadeli İşlem Seçenekleri: Delta Tarafsız Ticaret Stratejisi Kullanma


Birçok yatırımcı riski yönetmek için sürekli bir yol aramaktadır. Delta tarafsız bir ticaret stratejisi kullanmak, piyasalara maruz kalmanın yönetilmesine yardımcı olabilir. Bu tür bir strateji spekülatif yatırımcıların olumsuz fiyat hareketlerine karşı pozisyonlarını korumalarını sağlayacak.
Delta Nötr Strateji Nasıl Çalışır?

Delta tarafsız bir alım satım stratejisi, vadeli işlem sözleşmesinde tam tersi bir pozisyon alırken teorik olarak düşük fiyat seçeneklerinin satın alınmasını içerir. Bu açıklamadan sonra trader’ların ortak bir sorusu, “Bir seçeneğin teorik olarak düşük fiyat olup olmadığını nasıl bilebilirim?” Dır. Bu bilgiyi sağlayan bir vadeli işlem platformunu kullanmayı tercih ederim. Makris Ticaret’te size bir seçeneğin teorik fiyatını verecek Vantage platformunu sunuyoruz – 30-dt Vantage Deneme Sürümünü İndirin.

Aşağıdaki örnekte, Aralık ayı altın alımları ve altta yatan altın vadeli işlem sözleşmelerinin satılması ele alınmaktadır. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın:

Aralık Altın Calss

1360 Aralık tarihli altın çağrılara odaklanacağız. Son işlem gören fiyat 1960’dı, teklif sorusu 2050 yılına kadar 2010’du ve teorik fiyat 2503’dü. Teklif sorulduğu yerdeyse, 2030 $ için 1360 aramayı alabileceğimizi varsayacağız. Teorik fiyat 2503 dolar olduğuna dikkat edin. Bu, seçeneğin 473 $ değerinde değer düşüklüğü olduğunu bize bildirir. Bu seçeneğin büyük ölçüde düşük olduğunu bilerek, avantajdan yararlanmak ve arama yapmak isteriz.

Bir sonraki soru tüccarlar, ne kadar vadeli işlemlerin satılacağı ile ilgili sözleşmelerin nasıl anlaşılacağıdır. Seçeneğin deltası size cevabı verecektir. Bir çağrı seçeneği her zaman 0 ile 1.00 arasında bir delta değerine sahip olacaktır. Birçok tüccar ondalık basamağı düşürür ve biz de aynısını yaparız. Yukarıdaki ekran görüntüsüne bakarsanız, en soldaki sütunun, seçeneğin deltasını size bildirdiğini fark edeceksiniz. Bu durumda, bir 1360 çağrısının 49’lu deltası vardır. Bu, 1360’lık bir çağrının temel sözleşmenin% 49’una eşdeğer olduğu anlamına gelir. Parasal olan seçenekler her zaman yaklaşık 50 değerinde bir deltaya sahip olacaktır. Parasal seçenekler 50’den daha büyük bir deltaya sahip olacak ve parasız opsiyonlar 50’den daha düşük bir deltaya sahip olacaktır. Kontrat her zaman 100’lük bir deltaya sahip olacaktır. Vadeli işlem sayısını (tarafsız delta olmak üzere kısa olacak) bulmak için sadece seçeneğin deltasına 100 (altta yatan delta) bölün. Yukarıdaki örnekte, 100’ü 49’a böler ve ~ 2/1 alırsınız. Yani, satın alınan her iki altın arama seçeneği için 1 altın vadeli sözleşmesi satarsınız.

Çağrıları satın aldığımız için deltaları her zaman pozitif olacaktır. Temel vadeli işlemleri sattığımız için deltaları negatif olacak. Amaç, birleştirilmiş deltaların birlikte eklendiğinde sıfıra mümkün olduğunca yakın olmaktır. Bu nedenle, yukarıdaki örnekte, toplamda +98’lik bir delta için 49 bir delta ile iki seçenek satın aldık. Daha sonra -100’lük delta olan bir vadeli işlem sözleşmesi sattık. Toplam delta -2 (-100 + 98). Sıfır değil, ama çok yakın.
Delta Nötr Kalan Ayarlamalar Yapın!

Pozisyona girdikten sonra, deltanın nötr kalması için ayarlamalar yapılması önemlidir. Pozisyonun fiyatı arttıkça, delta da artar. Temel vadeli işlem sözleşmesinin fiyatındaki bir artış (azalış), opsiyonun yanı sıra deltanın değerini de düşürür (azaltır). Yol boyunca ayarlamalar yapmak, pozisyonun nötr deltaya mümkün olduğu kadar yakın olmasını sağlayacaktır. Bir tüccar, saatlik, günlük veya haftalık ayarlamalar yapabilir. Tamamen ona ve ne ile rahat edeceğine bağlı.
Eylemde Bir Delta Nötr Ticaret Stratejisi

Şimdi eylem halindeki bir delta tarafsız stratejisine bir göz atacağız (Not: Bu, yukarıdaki ekran görüntüsünden ve örneklerden farklıdır. 1360 çağrılarının benzerliği tamamen rastlantısaldır). 7 Ekim’de bir tüccar, altın piyasasının yükseliş yolunda devam edeceğini düşünüyor. Aralık ayı altın vadeli işlemleri şu anda 1357’de işlem görüyor. FOMC açıklamasından önce 3 Kasım’da veya öncesinde pozisyondan çıkmak isteyecek. Piyasa görünümünün yanlış olması durumunda delta tarafsız seçenekler stratejisinin kullanılmasının kendi yararına olduğuna karar verir. 1360 Aralık Altın çağrılarının teorik olarak düşük fiyatlandırıldığını tespit etti. Her biri 3300 dolar için 10 çağrı almaya karar verdi. Seçenekler için delta 50’dir. Düzgün bir şekilde korunmak için deltaya tarafsız ulaşmak için 5 temel altın sözleşmesi satması gerekecektir.

Uzun 10 Aralık 1360 altın, toplam olarak +500 (50 * 10) delta çağırıyor
-50 (100 * 5) toplam delta için 5 Aralık kısa vadeli altın vadeli işlemleri
Toplam delta = 0

3 Kasım şimdi burada ve tüccar hala pozisyonda. 1360 araması şimdi 1640 dolar değerinde ve vadeli işlemler şu an 1338’de işlem görüyor. FOMC duyurusundan önce pozisyondan ayrılmaya karar veriyor. Seçeneklerini 1640’da mahsup etti ve vadeli işlemlerini 1338’de geri aldı. Piyasa yükseliş yollarına devam etmedi. Ancak, tüccar hedge edildi, o yüzden iyi olmalı, değil mi? Hadi bir bakalım:

Seçenekler:

3300 $ (İsteğe göre prim ödenmiştir)

– 1640 (Satış seçeneklerinde prim aldı)

16 $ ‘lık toplam kayıp için seçenek başına 1660 $ zarar, 600 (1660 * 10 seçenek)

Vadeli:

$ 1357

– 1338

Vadeli işlemlerde 19 puan kazandı

nokta başına x 100 ABD doları

+ 9.500 ABD Doları tutarında toplam kazanç için sözleşme başına 1900 ABD Doları (1900 * 5 sözleşme)

Toplam Kar / Zarar: –16.600 + 9.500 = – 7.100 ABD Doları zarar, komisyon ve ücretler dahil değil

Pozisyon nasıl bu kadar kötüleşti? Tüccar delta nötr bir pozisyondaydı ve korunmalı mıydı? Yanlış. “Delta Nötr Kalan Ayarlamalar Yapın!” Başlıklı yukarıdaki başlığa göz atın. Pazar sürekli değişiyor; bu nedenle delta her zaman değişiyor. Örneğimizde, tüccar, ticaretin yapıldığı süre boyunca delta yükselip alçaldıkça toplam 11 ayarlama yaptı ve sonucu farklı çıktı. Aşağıdaki tabloya bakınız:

Ayar şeması

Temel sözleşmenin fiyatı düştükçe delta da düştü. Delta tarafsız geri almak için, tüccar bir sözleşme geri satın almak zorunda kaldı, aslında onu düşük bir satın almaya zorladı. Temel sözleşmenin fiyatı arttığında, delta da arttı. Delta tarafsız geri almak için, tüccar bir sözleşme satmak zorunda kaldı, esasen onu yüksek satmaya zorladı. Zamanı dengeleme zamanı geldiğinde, pozisyonları şöyle gözüküyor:
Tüm Açık Pozisyonların Dengelenmesi
Uzun 10 Aralık 1360 Altın Arama (33.000 – 16400 = – 16.600 ABD Doları)
1373.7’deki Kısa 1 Aralık Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi (1373.7 – 1338 = 3570 $)
1345 Kısa 1 Aralık Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi (1345 – 1338 = 700 $)
1344 Kısa 1 Aralık Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi (1344 – 1338 = 600 $)
1359 Kısa 1 Aralık Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi (1359 – 1338 = 2100 ABD Doları)

Öyleyse, ayarlamalar ile ticaretin karlılığına bir göz atalım:

-16600

11000

+ 6970

+ 1.370 $, komisyon ve ücretler dahil değil

Ayarlamalar tüm farkı yarattı. İşlemcinin delta nötr durumuna geri dönmek için bir kaybı kabul etmesi gereken tek bir vaka vardı. Delta tarafsız almak için yapılan düzenlemeler, piyasa başlangıçta öngördüğünden farklı bir yöne gittiğinde bile teorik olarak düşük fiyat seçeneklerinden yararlanmasına yardımcı oldu. Delta tarafsız bir ticaret stratejisi kullanmak her zaman kar getirmez, ancak riski yönetmenize yardımcı olmak için harika bir stratejidir. Yukarıdaki örnekte daha büyük bir başlangıç ​​konumu kullanılır, ancak aynı prensipler çok daha küçük bir başlangıç ​​pozisyonunda kullanılabilir.

Recent Content

link to Yeni vadeli işlem endeksi dolar para sepetine karşı izler

Yeni vadeli işlem endeksi dolar para sepetine karşı izler

CME Group ve Dow Jones Endeksleri Salı günü, yeni bir endeksin Dow Jones CME FX $ INDEX adında yeni bir endeks piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Endeks, diğer altı uluslararası para birimi sepetine kıyasla doların değerini temsil ediyor: Avustralya doları, Kanada doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve İsviçre Frangı. Dow Jones Indexes’ten Albert A. Petronella, “Bu […]
link to Vadeli İşlemlere İlişkin 6 Sıradışı Risk Yönetimi İpuçları

Vadeli İşlemlere İlişkin 6 Sıradışı Risk Yönetimi İpuçları

Bu makalede, altı risk yönetimi yöntemini tartışacağım. Yatırımcılar normalde göz önünde bulundurmayabilir ancak vadeli işlemler piyasasında işlem yaparken aktif olarak pratik yapmalılar. Birinin riskini doğru bir şekilde yönetmek, kendi içinde ciddi kazanç elde etmeyebilir, ancak benim deneyimime göre, kısa vadeli alım satım işlemlerinin piyasalarda kısa vadeli katılım ile sonuçlanmamasını sağlar. Gerçekçi ol. İşlem hesabınızın boyutunu […]